Ten blog jest o koniach i kucach. Znajdziesz tu dużo ciekawych rzeczy np: budowa i chody konia, gify z końmi, gry, wiersze, testy końskie, a także maści koni i ubiór jeździecki oraz dużo ciekawych rzeczy!
Blog > Komentarze do wpisu

 

Umaszczenie koni

Rozróżniamy następujące maści koni: siwa, gniada, kara, kasztanowata, izabelowata, bułana, myszata; są to maści zasadnicze. Są też maści złożone, jak: dereszowata, srokata, tarantowata.

Maść siwa 

   

   Sierść stanowi mieszaninę włosów białych z innymi. Istnieje wiele odcieni maści siwej, jednak z czasem wszystkie siwe konie zupełnie bieleją. Źrebię nigdy nie rodzi się siwe, lecz innej maści (z wyjątkiem albinosów), dopiero z czasem przybywa mu coraz więcej białych włosów, stąd też powstają różne odcienie maści siwej.

 

Maść gniada 

   Brunatne zabarwienie sierści, podobne do koloru dojrzałego owocu kasztana, przy czym grzywa i ogon zawsze są czarne. Kończyny od stawów nadgarstkowych i skokowych w dół też są przeważnie czarne. Istnieje wiele odcieni maści gniadej jak:

 • jasnogniada - sierść barwy jasnobrązowej, przeważnie na brzuchu i w pachwinach, kończyny często tzw. zielone, to jest bez wyraźnego czarnego zabarwienia.
 • ciemnogniada i skarogniada - na pierwszy rzut oka robi wrażenie maści karej, jedynie na nozdrzach i w pachwinach jest barwy brunatnej lub żółtawej (tzw. podpalenie).  

 

Maść kara

Sierść, ogon i grzywa barwy czarnej.

Maść kasztanowata

Sierść o zabarwieniu brązowo-żółtym; ogon i grzywa są tej samej lub jaśniejszej barwy, nigdy czarnej. Są różne odcienie tej maści:
 • jasnokasztanowata - sierść jasna, złocista,
 • brudnokasztanowata - sierść ciemnobrązowa do czekoladowej włącznie, przy czym ogon i grzywa mają barwę jaśniejszą,
 • ciemnokasztanowata - sierść jest koloru brunatnokasztanowatego, ogon i grzywa są tej samej barwy co sierść.

 

Maść izabelowata

Zabarwienie sierści jeszcze jaśniejsze niż jasnokasztanowate, podobne do koloru słabo wypieczonej bułki, przy czym ogon i grzywa są prawie białe.

Maść bułana

Zabarwienie sierści żóławobrązowe, przy czym ogon i grzywa są czarne. Często u koni tej maści występują ciemne pręgi wzdłuż grzbietu i poprzeczne pręgowanie na podbarczu.

Maść myszata

Popielate zabarwienie sierści (kolor mysi); mogą być odcienie jasno- i ciemnomyszate.

Maść dereszowata

Sierść mieszana, włosy białe z jedną z maści zasadniczych, najczęściej z gniadą, kasztanowatą lub karą. Stąd mamy konie: gniado-dereszowate, kasztanowato-dereszowate i karo-dereszowate (tzw. mroziaste).

Maść srokata

Nieregularne płaty sierści białej obok płatów innej maści.

Maść tarantowata

Na tle maści siwej rozsiane nieregularne plamy różnej wielkości. Zależnie od koloru plam rozróżniamy maść gniado-tarantowatą, kasztanowato-tarantowatą itd.

piątek, 07 marca 2008, misialek2

Polecane wpisy

 • Końskie gierki!

  http://www.miniclip.com/games/stay-the-distance/en/ - Zachowaj dystans http://www.miniclip.com/games/horsey-racing/en/ -Horsey racing http://show-jumping.freeon

 • Strona główna.

    Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr........

 • Ubiór jeździecki.

  Nasz koń już ubrany? Czas, więc najwyższy na nas. W co i jak się ubrać do jazdy konnej aby było bezpiecznie i wygodnie? Poniżej przedstawiam listę niezbędnych a